Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Mapa stránek  -  Fonty  -  RSS  
 
 

komentáře k článku

Poprvé v Hanoji?

13.08.2003, autor článku: Pechovi

kca

25.08.2003

Reagovat

  tenhle clanek mi mluvi z duse... jak se mi uz po te chaoticke a zaroven pohodove smradosardne styska :)

edo

08.09.2003

Reagovat

  a tie klipy su fakt do po puku, museli ich vsetky natacat cez Tet, lebo inak si neviem predstavit, ako tu masu zorganizovali.

PrekvapeniNguoi Bach Khoa

01.04.2004

Reagovat

  Hesky par ! Pisete dojemne a fotite sikovne Pham Thanh Hung

malý jsi ,jen když klečíš na kolenouBřetislav Olšer

24.06.2006

Reagovat

  Před několika dny jsem se seznámil s paní Pechovou, velmi něžnou dívkou. Zatímco ona své povídání v rámci Dnů Vietnamu v ostravském Librexu končila, já se na svoji besedu teprve chystal. Asi byla chyba, že jsme jeden druhého neslyšeli, zřejmě bychom si vyjasnili i zřejmě své rozdílné pocity na Hanoj. Soudím tak alespoň z článku Poprvé v Hanoji? Vietnamské přísloví praví: Malý jsi, jen když klečíš na kolenou! A přesně to platí o Vietnamcích. Byl jsem v Hanoji během posledních dvaceti let čtyřikrát, deset roků po jejím posledním bombardování i na počátku třetího tisíciletí. Město se hodně změnilo, lidé však zůstávají stále stejně hrdí, pracovití, houževnatí a srdeční. Hovořit o chaosu, potu a špíně je nesmysl, pokud se nezamyslíme, čím Hanoj prošla. Přál bych Vám zažít předměstí Paříže, nebo newyorské černošské čtvrti, periférii Káhiry nebo cikánská gheta na Slovensku. Během deseti roků vietnamsko-americké války spadlo na Hanoj několik tisíc tun amerických bomb, které chudý kraj posunuly do ještě chudších poměrů. Kdyby tolik bomb dopadlo na Česko, s naší příslovečnou leností bychom se z toho těžce vzpmatovávali ještě dnes. Víte, milí moji Pechovi, že Vietnam byl celé tisíciletí okupovaný dosti nevybíravými vojsky? Napřed to byli čínští Mingové, po nich Francouzi, pak Japonci, opět Francouzi, nakonec Američané, a když skončila válka, která zanechala ve Vietnamu tři milióny mrtvých, milión sirotků a totálně zničená rýžová pole - nejen bombami, ale i napalmem a 70 milióny litry defoliantů, začaly sever Vietnamu ničit čínské dělostřelecké granáty. Když si tohle všechno uvědomíte, budete žasnout, jak je dnes Hanoj krásná. A že má směšné písně o květech, lunách a jiných romantických věcech? Víte, jak znějí křestní jména vietnamských paní a dívek? Nguyet znamená luna, Anh-spanilá, Hoa je květina, Lan orchidej a tak dál. To je prostě Vietnam. Víte, že vietnamština je vlastně jedna úžasná melodie, že má šest tónů, které se musí vyzpívat, abyste náhodou nevyslovili špatně slabiku ,,ma" a neřekli místo tvář strašidlo, hrob nebo kůň v šachové hře? Vietnam jsou též nádherné bajky,legendy a pohádky. Sbíral jsem je od Saigonu, přes Vung Tau, Danang, Hue, Hanoj, Haiphong, až po Ha Long a mám jich v počítači pár desítek. ,,Když piješ vodu, vzpomeň na její pramen!" ,,Muži chválí svá díla a cizí ženy!" ,,Ani ta nejostřejší čepel nepřeřeže vlastní držadlo!" ,,Není těžké namalovat tygra, horší se nakreslit jeho kosti! Není těžké popsat vlastní obraz v zrcadle, horší je vžít se do utrpení lidí a pochopit je..." Takto bych mohl pokračovat, ale snad už to stačí, abyste moji milí Pechovi pochopil i můj vztah k Hanoji a Vietnamu. Nezapomeňte: Jen hluchý se pušky nebojí!" srdečně Vás zdraví Břetislav Olšer

Re: malý jsi ,jen když klečíš na kolenouannie

22.05.2009

Reagovat

  Nemyslím si, že byste si vzájemně s autorkou článku odporovali - ona přece historii nepopírá. Jen konstatuje, že idylické řeči z turistických průvodců jsou již dávno pasé (tak jak je to s většinou "tradičních" turistických destinací poté, co je objeví rozvoj a vnější svět) a že není špatné věci nazvat špatnými jmény. Nijak přitom na obyvatele města neútočí nebo jim snad současný stav nevyčítá. Pěkný den.

Přidat nový komentář

Zobraz článek "Poprvé v Hanoji?"

 

Často kladené dotazy

Klub Hanoi nabízí doporučení a kontakty z oblasti nejčastějších dotazů na vietnamskou kulturu a komunitu v ČR.