Úvodní strana

Vítejte na internetových stránkách přátel Vietnamu! Vítejte na internetových stránkách přátel Vietnamu!

Vietnamská fonetika knižně i na cédéčcích

21.07.2008 Recenze

Studenti, kteří prošli oborem vietnamistika na Ústavu Dálného východu FF UK v Praze v posledním desetiletí, možná po ukončení oboru na mnohé zapomenou, avšak na jednu věc dojista nikoli: nekonečné hodiny fonetiky vietnamštiny v 1. ročníku. Lektorka Binh Slavická má pravdu: "Kvůli své obtížné výslovnosti se vietnamština řadí k velmi těžkým jazykům." Právě díky ní se řada studentů s úskalími artikulace a poslechu nakonec úspěšně vypořádala, a čerstvá učebnice Praktická fonetika vietnamštiny v tom může pomoci všem dalším zájemcům, i těm samouckým. (...)

Počet komentářů: 6

Blogerky a blogeři made in Czech&Vietnam

11.07.2008 Vietnamci v ČR

Blogující mladí Vietnamci se stali na českých portálech už téměř fenoménem; zájem o jejich články napovídá, že téma dorůstající generace dětí vietnamských imigrantů (potažmo téma vietnamské komunity v Čechách) je pro české čtenáře (a nejen pro ty) opravdu atraktivní. Vlastně není divu: díky těmto blogům může česká veřejnost nahlédnout do mentality, zvyků, pocitů a postojů lidí, kteří s námi žijí už tolik let, ale jen málokdo o podobě jejich života něco tuší. (...)

Počet komentářů: 33

Léto v Potůčkách

14.06.2008 Vietnamci v ČR

Příhraniční obec Potůčky bývala místem, kde - jak se říká - lišky dávají dobrou noc; v provozu byl toliko jeden hostinec a dominantou kostel Navštívení Panny Marie. Otevření hraničního přechodu Potůčky - Johanngeorgenstadt pro pěší v roce 1991 však obyvatelům přineslo nepoznané: do poklidných končin, kterými zřídkakdy projelo auto, začaly proudit tisíce návštěvníků z Německa, jimž jediná hospoda čtvrté cenové kategorie neměla příliš co nabídnout. (...)

Počet komentářů: 15

Na cestě: Angkor Wat

07.06.2008 Dálná Asie

Foto: Honza Procházka

Za hodinu bude svítat. Sedím na motorce, rukama objímám kolem pasu taxikáře v kožené bundě, v nose cítím vůni kouře z jeho vlasů, v kostech ranní chlad a mlhu valící se od jezera Tonlé Sap. Je černočerná tma, pět hodin ráno, uprostřed Kambodži, v srdci bývalé Khmérské říše. Kolem nás se míhají světla desítek motorek, které se jako proud světlušek valí kupředu, ke vstupní bráně do chrámového města Angkor Wat. (...)

Počet komentářů: 4

V prvním buddhistickém chrámu v ČR

13.05.2008 Vietnamci v ČR

Město Vansdorf, ležící ve Šluknovském výběžku, přímo na hranici s Německem, si od ledna 2008 může ke svým stávajícím pozoruhodnostem přičíst novou kulturní položku: vietnamská komunita zde zřídila vůbec první buddhistický chrám v ČR. Lze ho najít na adrese Žitavská ulice č. 1904. Nejde o novou budovu, ale starší dvoupatrový dům, který se zvenčí odlišuje pouze vlajícími praporky a nápisem Chua Thien An. (...)

Počet komentářů: 11

Pomozte sepsat zajímavé příběhy cizinců žijících v Čechách

12.05.2008 Aktuality a zajímavosti

V těchto dnech odstartoval zajímavý projekt společnosti Cross Czech ve spolupráci s Mezinárodní organizací pro migraci (IOM), díky kterému budou sepsány zajímavé příběhy cizinců žijících v České republice. Příběhy cizinců budou  uloženy v digitální podobě a zpřístupněny (bez osobních údajů) široké veřejnosti, aby se česká společnost lépe seznámila s životem cizinců u nás, a to srozumitelnou formou osobních příběhů. Vyzýváme ke spolupráci na této zajímavé aktivitě ty cizince, kteří by byli ochotni strávit půlden svého času a vyprávět o svém životě a novém domově za hranicemi své rodné země. (...)

Počet komentářů: 16

Další podrobný průvodce po Vietnamu v češtině

03.05.2008 Recenze

Turistickým průvodcům na našem knižním trhu dominují v podstatě dvě překladové edice. První z nich je řada průvodců Lonely Planet (původně australská) vydávaná nakladatelstvím Svojtka & Co. O tom, že v této řadě již vyšel svazek věnovaný Vietnamu, jsme informovali před rokem a půl. Druhou edicí je pak původně anglická řada Rough guides, o jejíž českou verzi se pro změnu stará nakladatelství Jota. Ta nyní přišla s novým titulem Vietnam – turistický průvodce. (...)

Počet komentářů: 1

Neděle

30.04.2008 Vietnamci v ČR

Nedávno jsem na internetu pátrala, kam se přestěhovaly slovenské bohoslužby, a v nabídce se mi objevily i bohoslužby vietnamské. Docela mně to překvapilo, dosud jsem slyšela jen o vietnamských katolících, kteří se pravidelně scházejí v Chebu, a také o každoročních vietnamských bohoslužbách na Nový rok v Praze v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Na tuto bohoslužbu se sjíždějí Vietnamci i ze vzdálenějších krajů ČR a v tomto roce mši svatou dokonce celebroval kardinál Vlk. (...)

Počet komentářů: 7

Pro cizince registrované na Úřadu práce
OPU nabízí cizincům z Prahy bezplatnou účast v projektu, jenž poskytuje pomoc v pracovním uplatnění (kurz ČJ, rekvalifikace atp.). (26.02.2015)

Vietnamci - milovníci tance
V českých tanečních najdeme dnes už i děti vietnamských rodičů. Proč tam chodí? A co říkají jejich rodiče? Poslechněte si pořad ČRo Zaostřeno na cizince. (25.02.2015)

Chcete podnikat a nevíte, jak začít?
GLE o.p.s. nabízí pro cizince žijící v Praze bezplatné poradenství a cyklus seminářů na téma podnikání. První seminář již 10. 3. 2015! Zájemci, pište na email: monika.hrochova@gle.cz (16.02.2015)

Komunitní tlumočení
Meta nabízí kurz Komunitní tlumočení ve styku s cizinci a menšinami a návazné vzdělávání. Vybraní absolventi získají dále možnost praxe v podobě poskytování mzdového příspěvku. (16.02.2015)

Zobrazit starší novinky