Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Mapa stránek  -  Fonty  -  RSS  
 
 

Zážitky z cest

Mozart v Hanoji

Lien Vrbková
27.02.2008

Večer v Hanoji. K Městskému divadlu (Nhà hát Lớn Hà Nội) se sjíždějí taxi, rikši i motorky přivážející hosty na představení Kouzelné flétny (Cây sáo thần), které za pár minut začne. Ruch před divadlem odpovídá běžnému obrázku hanojské ulice. Při vstupu do divadla ale zapomínám, že jsem v Hanoji. Interiér zcela připomíná evropská divadla. Přišla jsem do divadla postaveného v pařížském stylu poslechnout si operu rakouského skladatele v hlavním městě Vietnamu.

Hanojská opera

Pohodlně se usadím v lóži vyhrazené pro čtyři osoby. Až do začátku jsem tu sama. Rozeznívá se předehra a začíná vlastní děj opery. Opera je zpívána v němčině s titulky ve vietnamštině. Mluvené dialogy jsou pronášeny ve vietnamštině s titulky v angličtině. Tato kombinace je asi v daném prostředí nejvhodnější a nejsrozumitelnější.

Z programu jsem zjistila, že všichni pěvci jsou vietnamského původu.. Zaujal mě především pěvecký i herecký výkon teprve pětadvacetileté představitelky Paminy Phạm Việt Dung. Její krásný soprán spolu s působivým hereckým výrazem z ní vytvářejí skvělou představitelku této role. Velmi přesvědčivá byla scéna s nožem ve 2. dějství, v kterém se Pamina chystá zabít. Velmi pozoruhodný byl rovněž herecký výkon basisty Vũ Mạnh Dũng, představitele Papagena. Komické mluvené pasáže pronášené vietnamštině byly vynikající.

O přestávce po prvním aktu jsem se procházela interiérem divadla. Chvílemi jsem si znovu musela kladla otázku, zda jsem vůbec v Hanoji. Vyhlížím ven z balkonu, divadlo je obklopeno palmami. Sešla jsem do prvního patra, kde byly k prodeji knihy, ale občerstvení žádné. Zeptala jsem se uvaděček, jestli je tu možné koupit nějaké nápoje, a byla jsem poslána postraním vchodem před divadlo, kde pouliční prodavačky mřížemi prostrkovaly vodu v lahvích. Přece jen jsem v Hanoji…

Když jsem se vrátila na místo, slečny, které v prvním dějství seděly za mnou, tu už nebyly. Vedle mě se usadil Vietnamec, který celé představení nepřetržitě fotografoval. Na začátku druhého dějství si jeden z diváků ze svého místa v lóži dokonce i zatelefonoval.

Druhé dějství bylo skvělé. Vũ Mạnh Dũng, představitel Papagena, s mimořádně vytříbeným smyslem pro situační komiku, exceloval.

Poslední tóny dozněly, představení skončilo. Publikum odměnilo umělce potleskem sice vřelým, ale kratším než bývá zvykem v evropských divadlech.

lvrbkova@klubhanoi.cz
Další články autora

Komentáře čtenářů

Kultura- Ne kultura

Nguyen27.02.2008

Pamina

hung28.02.2008

Re: Pamina

Nguyen03.03.2008

tìm kiếm

giotsau01.03.2008

Mozart v Hanoji

Van Anh06.03.2008

Zajimavy clanek...

Loan25.03.2008

ces for attaining the wintertime game titles two yearsrrr time down the road.Squ

JonathanKr25.03.2015

Zobrazit všechny komentáře | Přidat nový komentář

<< >>

 

Často kladené dotazy

Klub Hanoi nabízí doporučení a kontakty z oblasti nejčastějších dotazů na vietnamskou kulturu a komunitu v ČR.

Článek z rubriky "Zážitky z cest"

Zážitky z dobrodružných výprav po vietnamských městech, venkově, ale i často marného hledání kousku tropické přírody. Máte svoje vlastní dojmy z tohoto koutu Asie? Napište nám!