Archiv aktivit Klubu Hanoi

Banánové děti

Šárka Martínková/Šimečková
20.10.2008

Navrchu žluté, uvnitř bílé... Dokumentární film Banánové děti je volným pokračováním filmu Kdo mě naučí půl znaku (2006), mapujícího osudy bývalých vietnamských studentů československých vysokých škol, kteří se po studiích vrátili do vlasti. Film Banánové děti si dává naopak za cíl představit vietnamskou komunitu usazenou v České republice, a to prostřednictvím mladé generace – svou pozornost zaměřuje zejména na vietnamské školáky a studenty.

Název Banánové děti je zatím pracovní, tvůrci si uvědomují, nakolik je problematický a pro mnohé těžko akceptovatelný. Umožňuje nicméně ve zkratce postihnout hlavní téma filmu a shrnout do zjednodušujícího sloganu všechny otázky a potíže spojené s hledáním identity, jak je zažívají ti, kterým bylo souzeno vyrůstat ve dvou odlišných kulturních a jazykových prostředích.

Srovnání životních příběhů několika mladých vietnamských hrdinů by mělo českým divákům umožnit lépe porozumět dynamice procesů integrace, uvědomit si rozdíly v tradičních způsobech rodinného soužití a porovnat hodnotová měřítka vietnamské komunity s hodnotovými měřítky české společnosti.

Film teprve dostává svou konečnou podobu ve střižně, nicméně už teď se na něj můžete začít těšit.

Námět: Šárka Martínková, Katarína Geyerová a Martin Ryšavý
Režie: Martin Ryšavý